Përbërësit e zakonshëm të shampove
Shumica e shampove janë formula që përmbajnë afërsisht 10 deri në 30 përbërës të ndryshëm.

Të gjitha shampot duhet të përmbajnë një detergjent ose agjent pastrues në mënyrë që të pastrojnë mjaftueshëm kokën nga yndyra, papastërtitë, grumbullimi i sebumit dhe aroma. Ata punojnë duke ngritur papastërtitë nga lëkura e kokës për tu larë me ujë.

Detergjentët e zakonshëm në shampo janë surfaktantët. Këta surfaktantë punojnë së bashku me kozurfaktantët, siç është kokaidopropil betain.

Përbërësit e zakonshëm të shampove përfshijnë:

surfaktantë
agjentë shkumues
trashes
opacifiers
agjentë sekuestrues
ruajtës
aditivë të veçantë
aromë
Trashësit e zakonshëm të shampove përfshijnë:

alkool cetil
alkool stearil
dylli carnauba
çamçakëz xantan
xhelatinë
acid stearik
Dy rregullatorë të zakonshëm të pH janë acid limoni ose acid glikolik. Agjentët sekuestrues që parandalojnë formimin e llumrave në flokë përfshijnë polifosfate dhe acid etilenediaminetetraacetik.

Pastaj ka konservantë, të cilët parandalojnë formimin e baktereve.

Ruajtësit e zakonshëm përfshijnë:

benzoat natriumi
Hidantoinë 1,3-dimetilol-5,5-dimetil (DMDM)
tetrasodium EDTA
metilisotiazolinone
sorbat kaliumi
acid sorbik
acid dehidroacetik
alkool benzil
Më në fund, shampot mund të përmbajnë një formë të vitaminës B5 të quajtur panthenol, glikol lagështues dhe aromë për një erë të këndshme.

Për shembull, Dove’s Nutritive Solutions Daily Moisture Shampoo dhe Pantene Daily Moisture Renewal Shampoo janë dy shampo të njohura.

Ata të dy përmbajnë sulfat natriumi laureth si agjent pastrues dhe kokamidopropil betain si trashës, si dhe aromë dhe acid limoni për të ekuilibruar pH.

Përbërësit e shampove për tu shmangur:

Sulfatet
Sulfatet janë kimikate që përdoren si agjentë pastrues në shampo. Më të zakonshmet janë natriumi lauryl sulfat dhe natriumi laureth sulfat.

Sulfatet ofrojnë një pastrim të thellë dhe shkaktojnë efektin e shkumëzimit në shampo. Nëse shampoja juaj nuk shkumëzon, ka shumë mundësi që të mos ketë sulfate.

Sidoqoftë, cilësia e ashpër e pastrimit të sulfateve mund të shkaktojë acarim të lëkurës, tharje të lëkurës dhe inflamacion.

Sulfatet mund të rrisin ndjeshmërinë e lëkurës dhe të përkeqësojnë kushtet ekzistuese, të tilla si rosacea, ekzema dhe dermatiti i kontaktit. Ato gjithashtu mund të irritojnë lëkurën e ndjeshme.

Sulfatet mund të heqin flokët nga vajrat natyralë dhe të shkaktojnë tharje. Ata gjithashtu mund të dëmtojnë flokët duke prishur prodhimin natyror të sebumit.

Formaldehid
Formaldehidi është një përbërje kimike që përdoret në produktet shtëpiake, materialet e ndërtimit dhe si ruajtës në disa produkte të konsumit, përfshirë shampon.

Formaldehidi dihet se shkakton alergji kontakti dhe është treguar se nxit dermatit. Ka treguar gjithashtu se përkeqëson dermatitin alergjik ekzistues dhe ekzemën.

Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore rendit formaldehidin si një kancerogjen të njohur njerëzor.  Ekspozimi ndaj niveleve të larta të përbërjes kimike  mund të shkaktojë leuçemi mieloide dhe kancere të rralla, duke përfshirë kancerin e sinusit dhe fytit.

Parabenet
Parabenet janë ruajtës kimikë që janë përdorur prej kohësh në produktet e bukurisë për të rritur jetëgjatësinë.

Parabenet mund të absorbohen shpejt përmes lëkurës dhe të depërtojnë në indet trupore. Kjo mund të shkaktojë dermatit alergjik të kontaktit dhe çështje të lëkurës.

Gjithashtu parabenet mund të kenë efekte estrogjenike. Ato mund të ndërhyjnë në rregullimin normal të hormoneve të trupit, të cilat mund të ndikojnë në shtatzëni dhe menstruacione.

Parabenet gjithashtu  ndikojne në indet e qelizave të gjirit dhe për të rritur ndjeshmërinë ndaj kancerit të gjirit.

Heksaklorofen
Heksaklorofeni është një agjent antiseptik që përdoret në produktet kozmetike për cilësitë e tij antibakteriale.Përbërja mund të shkaktojë acarim të syve dhe lëkurës dhe nëse gëlltitet, të përziera, të vjella, ngërçe të barkut dhe diarre.Efektet e tjera anësore mund të përfshijnë skuqje të lëkurës, thatësi, shkallëzim, ënjtje të lëkurës dhe ndjeshmëri ndaj dritës.

Ftalatet
Ftalatet janë një grup kimikatesh që përdoren zakonisht për ta bërë plastikën më fleksibile. Ato përdoren si një agjent lidhës në produktet kozmetike, përfshirë shampot.

Ftalatet janë lidhur me hormonet e prishura dhe infertilitetin, numrin më të ulët të spermatozoideve dhe defekte riprodhuese dhe gjenitale.Ekspozimi mund të rrisë rrezikun e humbjes së shtatzënisë dhe diabetit gestacional.

Hulumtimet e mëtejshme sugjerojnë që ftalatet mund të dëmtojnë veshkat , tiroiden, sistemin imunitar dhe mëlçinë .

Përbërësit e shampove për të kërkuar
Nëse dëshironi një shampo pa sulfate, përsëri do të duhet të siguroheni se ka një agjent pastrues në produkt.

Përbërësit pa sulfate përfshijnë:

-sarkozina
-sulfosukcinat detergjentë anionikë
-betaines
-sulltanesha
-derivatet e imidazolinit
Agjentët pastrues pa sulfate përfshijnë:

-natriumi lauril sulfoacetat (SLSA)
-glycinate natriumi kokoyl
-glukamat natriumi kokoil
-disodium
-natriumi lauroil metil izetionat
-taurate natriumi lauroyl
-lauroamfoacetat natriumi
-dekil glukozid
-glukozid lauril

Përbërësit natyral të shampove
Një shampo konsiderohet e natyrshme kur është pa sulfate dhe përfshin përbërës organikë dhe me bazë bimore.

Në vend të përbërësve sintetikë, shampot natyrale zakonisht përmbajnë vajra esenciale, ekstrakte frutash, botanikë dhe përbërës organikë të çertifikuar.

Përbërësit që janë me bazë bimore zakonisht konsiderohen të butë, përfshirë vajrat e farës dhe ekstrakte frutash. Ata kanë më pak të ngjarë të prishin pH natyral të flokëve dhe skalpit dhe ekuilibrin e yndyres.

Akoma, sigurohuni që të provoni për alergji para se të përdorni një përbërës ndaj të cilit mund të jeni të ndjeshëm.

Përbërësit natyralë për të kërkuar:

-vajra bimorë, të tilla si vaji i jojobës, barbarozës dhe vajit të arganit
-çaj jeshil organik
-aloe
-kamomil
-vaj kokosi
-mjaltë organik
-vajra të domosdoshëm për bergamot
-ulliri
-kërp organik
-ekstraktet e rrënjës, të tilla si rrënja e rodheve
-ekstrakte frutash, të tilla si anise yll
-vajra esenciale, të tilla si mente, livando dhe limon
Këta përbërës natyralë janë më të butë në flokë dhe kokë, pasi nuk heqin kutikulat e flokëve gjatë pastrimit. Ato gjithashtu ndihmojnë në hidratimin, ndërsa sigurojnë ende një pastrim të mirë.

Për krahasim, kimikatet që gjenden në disa shampo mund të heqin vajin e flokëve, duke shkaktuar dëme.Shampot e ditëve moderne kanë shkuar përtej përberjes se  agjentëve të thjeshtë te pastrimit. Ato tani përfshijnë përbërës për të synuar çështje specifike ose llojet e flokëve.

Rënia e flokëve dhe rrallimi i tyre
Rënia e flokëve ose rrallimi i tyre mund të shkaktohet nga një sërë arsyesh. Ka përbërës të shumtë të shampove për të kërkuar në varësi të burimit të çështjes.

Fito-kafeina  ndihmon në zvogëlimin e rrallimit të flokëve, veçanërisht për tullacën e modelit femëror.

Floket kacurrela ose te valezuara

Ata me flokë me dredha, ose fije voluminoze që formojnë kaçurrela, spirale ose unaza kompakte në një model zig-zagged ose të palosur nga skalpi, duhet të synojnë për një shampo që ofron shumë lagështi dhe hidratim.

Glicerina është një përbërje e qartë natyrale që përdoret gjerësisht në produktet kozmetike për cilësitë e saj hidratuese. Ajo tërheq lagështirën nga ajri në flokë dhe e mban atë, duke rezultuar në kërcitje më pak dhe kaçurrela më të përcaktuara, me shkëlqim.

Vajrat të tjerat, të tilla si gjalpë shea, vaj jojoba, vaj kokosi, vaj luledielli dhe argan, mund të ndihmojnë në hidratimin e flokëve dhe të mbajnë dredhat dhe valët të lëmuara dhe me shkëlqim.

Vajrat e farës, të tilla si vaji i farës Abisiniane, vaji i rrushit dhe vaji i farës së zezë, janë një tjetër përbërës i dobishëm për flokët kaçurrelë, të valëzuar dhe me dredha. Këto janë vajra super të lehta që përthithen lehtë. Ato ndihmojnë për të zhdukur fijet ndërsa hidratoni.

Floke te drejta
Ata me flokë të drejtë mund të kërkojnë të shtojnë vëllim. Nëse është kështu, duhet të kërkoni vajra të kokosit, sojës, bajames dhe lulediellit, si dhe vitaminat B5, C dhe E, të cilat thuhet se të gjitha shtojnë vëllim dhe trup.

Në mënyrë të ngjashme, proteina të tilla si polimeret anionike dhe kationike, orizi dhe misri, ndihmojnë në lidhjen e flokëve dhe krijimin e plotësisë.

Një përbërës tjetër i dobishëm për ata me flokë të drejtë është keratina, një proteinë strukturore me fije që gjendet në përbërjen e flokëve, lëkurës dhe thonjve.

Në produktet e flokëve, keratina funksionon duke zbutur qelizat që mbivendosen në fijet e flokëve ndërsa kutikulat e flokëve thithin proteina, duke rezultuar në flokë më të plotë, të butë dhe të butë.

Përdorimi i keratinës gjithashtu i bën flokët më pak të caktuara dhe i bën ato të duken më të drejta. Përbërësit aktivë të keratinës mund t’i bëjnë flokët më të fortë.

Flokë të lyer ose të thatë
Ata me flokë të lyer ose të thatë mund të kërkojnë shampo me agjentë të butë pastrues dhe shumë përbërës të kondicionimit.

Natriumi lauril sulfoacetat është një opsion pastrimi pa sulfate.

Shumë shampo dy në një për flokët e thatë funksionojnë duke zëvendësuar sebumin me një shtresë të hollë silikoni për ta bërë boshtin e flokëve me shkëlqim dhe të lëmuar.

Shampot me vajra ndihmojnë në ushqimin dhe rehidratimin e flokëve. Këto përfshijnë vaj argani, vaj avokado, vaj makadamie, vaj kokosi dhe vaj ulliri.

Në mënyrë të ngjashme, glicerina është një kondicioner i thellë që mund të ndihmojë në ruajtjen e lagështisë.

Zbokthi
Shampot e zbokthit zakonisht përmbajnë fungicide që vrasin kërpudhat dhe zvogëlojnë errësirën e lirshme. Kërpudhat vrasëse përfshijnë ketokonazol, pirition zinku dhe disulfid selen.

Për ata që kërkojnë të shmangin fungicidet sintetike, kërkoni përbërës natyralë siç janë vaji i pemës së çajit ose ekstrakte bimore.

Skalp me vaj
Ata me një skalp ose flokë të yndyrshëm prodhojnë sebum të tepërt nga gjëndrat dhjamore tepër aktive.

Shikoni për shampo që përmbajnë laurel sulfate ose sulfosuccinates për një pastrim të thellë.

Gjithashtu duhet të shmangen shumë agjentë kondicionues, pasi këto mund të kontribuojnë në bollëkun e vajit, edhe pas një larjeje.

Shampot me përbërës natyralë si vaji i pemës së çajit gjithashtu ia vlen të provohen. Përbërësit sintetikë mund të hedhin prodhimin natyror të kokës së kokës dhe të rrisin prodhimin e vajit.

Si perfundim

Për rezultate më të mira për flokët tuaj, zgjidhni përbërësit natyralë, organikë dhe me bazë bimore dhe përpiquni të shmangni sulfatet, parabenet, formaldehidin, hekzaklorofenin dhe ftalatet.

Njihuni me llojin tuaj të flokëve dhe cilat përbërës funksionojnë më mirë për to,do të falënderoni veten për to me flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim.