Ju mund të parandaloni sëmundjen e zemrës duke ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme për zemrën. Sëmundja e zemrës është një shkak kryesor i vdekjes, por nuk është e pashmangshme. Ndërsa nuk mund të ndryshoni disa faktorë rreziku – të tillë si historia familjare, seksi ose mosha – ka shumë mënyra që mund të zvogëloni rrezikun e sëmundjes së zemrës.Filloni me këto shtatë këshilla për rritjen e shëndetit tuaj të zemrës:

1. Mos pini duhan :

Një nga gjërat më të mira që mund të bëni për zemrën tuaj është të ndaloni pirjen e duhanit ose përdorimin e duhanit pa tym. Edhe nëse nuk jeni duhanpirës, ​​sigurohuni që të shmangni pirjen e duhanit. Kimikatet në duhan mund të dëmtojnë zemrën dhe enët e gjakut. Tymi i cigares zvogëlon oksigjenin në gjak, gjë që rrit presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës sepse zemra juaj duhet të punojë më shumë për të furnizuar me oksigjen të mjaftueshëm trupin dhe trurin tuaj. Megjithatë ka një lajm të mirë. Rreziku juaj i sëmundjes së zemrës fillon të bjerë aq pak sa një ditë pas lënies së duhanit. Pas një viti pa cigare, rreziku i sëmundjes së zemrës bie në rreth gjysmën e një duhanpirësi. Pavarësisht se sa gjatë apo sa keni pirë duhan, do të filloni të korrni shpërblime sa më shpejt që ta lini.

2. Lëvizni:

Synoni të paktën 30 deri në 60 minuta aktivitet çdo ditë. Aktiviteti i rregullt fizik i përditshëm mund të ulë rrezikun e sëmundjes së zemrës. Aktiviteti fizik ju ndihmon të kontrolloni peshën tuaj dhe të zvogëloni shanset tuaja për të zhvilluar gjendje të tjera që mund të vendosin një tendosje në zemrën tuaj, të tilla si presioni i lartë i gjakut, kolesteroli i lartë dhe diabeti i tipit 2. Nëse nuk keni qenë aktiv për një kohë, mund t’ju duhet që ngadalë të punoni deri në këto synime, por në përgjithësi, duhet të synoni të paktën: 150 minuta në javë ushtrime të moderuara aerobike, siç është ecja me ritëm të shpejtë, 75 minuta në javë aktivitet të fuqishëm aerobik, siç është vrapimi. Dy ose më shumë seanca trajnimi forcë në javë. Edhe periudha më të shkurtra të aktivitetit ofrojnë përfitime nga zemra, kështu që nëse nuk i përmbushni ato udhëzime, mos u dorëzoni. Vetëm pesë minuta lëvizje mund të ndihmojnë, dhe aktivitete të tilla si kopshtaria, mirëmbajtja e shtëpisë, shkallët dhe ecja e qenit llogariten në totalin tuaj. Ju nuk duhet të ushtroheni me zell për të arritur përfitime, por ju mund të shihni përfitime më të mëdha duke rritur intensitetin, kohëzgjatjen dhe frekuencën e stërvitjeve tuaja.

3. Hani një dietë të shëndetshme për zemrën

Një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë në mbrojtjen e zemrës tuaj, të përmirësojë presionin tuaj të gjakut dhe kolesterolin dhe të zvogëlojë rrezikun e diabetit të tipit 2. Një plan ushqimi i shëndetshëm për zemrën përfshin: Perime dhe fruta, fasule ose bishtajore të tjera ,mish pa dhjam, peshk, ushqime të qumështit me pak yndyrë ose pa yndyrë,drithërat e plota,yndyrna të shëndetshme:të tilla si vaji i ullirit. Dy shembuj të planeve të ushqimit të shëndetshëm për zemrën përfshijnë:planin e ushqimit për ndalimin e hipertensionit (DASH) dhe dietën Mesdhetare. Kufizimi i marrjes së mëposhtme: kripë,sheqeri, karbohidratet e përpunuara, alkooli,yndyra e ngopur (gjendet në mishin e kuq dhe produktet e qumështit me yndyrë të plotë) dhe yndyra trans (gjendet në ushqime të shpejta të skuqura, patate të skuqura, produkte të pjekura).

4. Ruani një peshë të shëndetshme

Të qenit mbipeshë ,veçanërisht rreth mesit tuaj  rrit rrezikun e sëmundjes së zemrës. Pesha e tepërt mund të çojë në gjendje që rrisin shanset tuaja për të zhvilluar sëmundje të zemrës, përfshirë presionin e lartë të gjakut, kolesterolin e lartë dhe diabetin e tipit 2. Një mënyrë për të parë nëse pesha juaj është e shëndetshme është të llogarisni indeksin e masës trupore (BMI), i cili përdor gjatësinë dhe peshën tuaj për të përcaktuar nëse keni një përqindje të shëndetshme ose jo të shëndetshme të yndyrës trupore. Një BMI prej 25 ose më i lartë konsiderohet mbipeshë dhe zakonisht shoqërohet me kolesterol më të lartë, presion të lartë të gjakut dhe një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Perimetri i belit gjithashtu mund të jetë një mjet i dobishëm për të matur sa dhjamë barku keni. Rreziku juaj i sëmundjes së zemrës është më i lartë nëse matja e belit tuaj është më e madhe se: 40 inç (101.6 centimetra, ose cm) për burrat 35 inç (88.9 cm) për gratë .Edhe një humbje e vogël e peshës mund të jetë e dobishme. Reduktimi i peshës tuaj me vetëm 3% në 5% mund të ndihmojë në uljen e yndyrave të caktuara në gjakun tuaj (trigliceridet), uljen e sheqerit në gjak (glukozë) dhe zvogëlimin e rrezikut të diabetit të tipit 2. Humbja edhe më shumë ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe nivelit të kolesterolit në gjak.

5. Bëni gjumë me cilësi të mirë

Mungesa e gjumit mund të bëjë më shumë sesa t’ju ​​lërë të mërzitni. Mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Njerëzit që nuk flenë sa duhet kanë një rrezik më të lartë të mbipeshes, presionit të lartë të gjakut, sulmit në zemër, diabetit dhe depresionit. Shumica e të rriturve kanë nevojë për të paktën shtatë orë gjumë çdo natë. Bëni gjumin një përparësi në jetën tuaj. Vendosni një orar gjumi dhe qëndroni në të duke shkuar në shtrat dhe duke u zgjuar në të njëjtën kohë çdo ditë. Mbajeni dhomën tuaj të gjumit të errët dhe të qetë, kështu që është më e lehtë për të fjetur. Nëse ndiheni sikur keni bërë gjumë të mjaftueshëm, por jeni ende i lodhur gjatë gjithë ditës, pyesni mjekun tuaj nëse keni nevojë të vlerësoheni për apnea obstruktive të gjumit, një gjendje që mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së zemrës. Shenjat e apnesë obstruktive të gjumit përfshijnë gërhitjen me zë të lartë, ndalimin e frymëmarrjes për kohë të shkurtra gjatë gjumit dhe zgjimin e gulçimit të ajrit. Trajtimet për apnea obstruktive të gjumit mund të përfshijnë humbjen e peshës nëse jeni mbipeshë ose përdorni një pajisje të vazhdueshme të presionit të rrugëve të frymëmarrjes (CPAP) që mban hapjen e rrugëve të frymëmarrjes gjatë gjumit.

6. Menaxhoni stresin

Disa njerëz përballen me stresin në mënyra jo të shëndetshme  të tilla si :ngrënia e tepërt, pirja e duhanit. Gjetja e mënyrave alternative për të menaxhuar stresin – të tilla si aktiviteti fizik, ushtrime relaksuese ose meditim, mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj.

7. Bëni kontrolle të rregullta shëndetësore

Presioni i lartë i gjakut dhe kolesteroli i lartë mund të dëmtojnë zemrën dhe enët e gjakut. Por pa testuar për ta, ju ndoshta nuk do të dini nëse i keni këto kushte. Kontrollimi i rregullt mund t’ju tregojë se cilat janë numrat tuaj dhe nëse keni nevojë të merrni masa per presionin e gjakut. Shfaqjet e rregullta të presionit të gjakut zakonisht fillojnë në fëmijëri. Duke filluar nga mosha 18 vjeç, presioni juaj i gjakut duhet të matet të paktën një herë në dy vjet për të kontrolluar presionin e lartë të gjakut si një faktor rreziku për sëmundjet e zemrës dhe goditjen në tru. Nëse jeni midis 18 dhe 39 vjeç dhe keni faktorë rreziku për presion të lartë të gjakut, ka të ngjarë të kontrolloheni një herë në vit. Njerëzve të moshës 40 vjeç e lart gjithashtu u bëhet një test i presionit të gjakut çdo vit si dhe per  nivelet e kolesterolit. Të rriturit zakonisht kolesterolin e tyre e matin të paktën një herë në katër deri në gjashtë vjet. Kontrolli i kolesterolit zakonisht fillon në moshën 20 vjeç, megjithëse testimi i hershëm mund të rekomandohet nëse keni faktorë të tjerë të rrezikut, siç është historia familjare e sëmundjes së zemrës me fillim të hershme.