Përziej shafranin e Indisë + Xhenxhefilin me qumështin e kokosit. Pini para gjumit për të skuqur toksinat e mëlçisë ndërsa flini

Qumështi i artë ”siç quhet gjerësisht, është një përzierje e erëzave të shafranit të Indisë, qumështit të kokosit, xhenxhefilit dhe piperit të zi. Mjalti i papërpunuar mund t’i shtohet asaj për më shumë ëmbëlsi dhe përfitime shtesë shëndetësore.

Kjo ilaç çuditërisht e shijshme, aromatike dhe ngrohëse, mund të fshijë çdo efekt ankthi dhe stresi të grumbulluar gjatë ditës me efektin e tij qetësues, duke ju mundësuar që të bini në gjumë të qetë.

Por kjo nuk është e gjitha: ndërsa jeni duke pushuar, substancat nga pija do të vazhdojnë të detoksifikojnë, rikthejnë dhe rimbushin çdo sistem të trupit tuaj. Nëse e përfshini në rutinën tuaj të përditshme, patjetër që do të korrni përfitimet e mahnitshme me kalimin e kohës.

Si të bëni recetë për qumështin e artë të shafranit të Indisë:

Përbërësit:

2 gota qumësht kokosi (ose një lloj qumështi tjetër sipas preferencës suaj)

1 lugë çaji shafran i Indisë

1 copë e vogël xhenxhefili në feta

1/4 lugë çaji piper i zi (kjo erëz shtohet për të përmirësuar ndjeshëm marrjen e shafran i Indisë)

mjaltë i papërpunuar për tu ëmbëlsuar, opsionalisht

* Shënim: Nëse vuani nga ulçera në zorrë, kolit dhe probleme të tjera të zorrëve, këshillohet të hiqni specin e zi.