Forconi sistemin tuaj imunitar duke  u ushqyer me ushqimet me përmbajtje të lartë të antioksidantëve. Gjithmonë fokusohemi tek shija por harrojmë se sa e rëndesishme është veprimi i ushqimit në trupin tuaj. Shpesh herë ankohemi se jemi mbi peshë, pse vuajmë nga stomaku, pse vuajmë nga sëmundjet kardiovaskulare, etj., dhe gjithmonë adresojmë diku tjetër fajin.

Ushqimi është ai ku në përgjithësi ja  hedhim fajin, por ndryshoni mendim. Në qoftë se ju ushqeheni në mënyrën e duhur dhe me vlerat e vërteta ushqyese atëherë trupi juaj do ‘ti u falenerojë’.

Zgjidhni ushqimet me veti antioksiduese

Ata janë të ngarkuar me lëndë ushqyese, të quajtura antioksidantë, që janë të mira për ju.

Shtoni më shumë fruta dhe perime të çdo lloji në dietën tuaj. Do të ndihmojë shëndetin tuaj.

Fokusohu tek tre elementët antioksidues.

Tre vitaminat kryesore antioksiduese janë beta-carotene, vitamina C dhe vitamina E. Do t’i gjeni në fruta dhe perime shumëngjyrësh, veçanërisht ato me ngjyrime vjollcë, blu, të kuqe, portokalli dhe të verdhë.

  1. Beta-karoten dhe karotenoidet e tjera: kajsi, asparagus, panxhar, brokoli, cantaloupe, karrota, misër, speca jeshilë, kale, mango, zarzavate të rrepës dhe kollares, nektarinat, pjeshkat, grejpfrutin rozë, kungullin, kungullin, spinaqin, patatet e ëmbla, mandarina , domate, dhe shalqi
  2. Vitamina C: manaferrat, brokoli, filizat e Brukselit, kanellën, lulelakrën, grejpfrutin, mjaltin, kale, kivi, mango, nektarin, portokallin, papaja, bizelet, boronicat, patatet e ëmbla, luleshtrydhet, domatet dhe specat e kuq, jeshil ose të verdhë
  3. Vitamina E: brokoli (i zier), avokado, qepa, mustarda dhe zarzavatet e rrepës, mangot, arrat, papaja, kungulli, specat e kuq, spinaqi (i zier), dhe farat e lulediellit

Këto ushqime janë gjithashtu të pasura me antioksidantë:kumbulla të thara, mollë, rrush i thatë, kumbulla, rrush i kuq, lakër jonxhefil, qepë, patëllxhan.

Antioksidantë të tjerë që mund t’ju ndihmojnë të mbani  trupin të shëndetshëm përfshijnë:

Zink: mish i kuq, shpendë, fasule, arra, ushqim deti, drithëra të plota, disa drithëra të fortifikuara (kontrolloni përbërësit për të parë nëse është shtuar zinku), dhe produktet e qumështit

Seleni: Arra në Brazil, ton, viçi, shpendë, bukë të fortifikuar dhe produkte të tjerë kokërr

Ushqime apo Suplemente?
Ushqimet kanë shumë lëndë ushqyese dhe fibra të ndryshme, të gjitha punojnë së bashku. Shtojcat nuk kanë të njëjtën përzierje.

Nëse nuk mund të merrni fruta dhe perime të mjaftueshme në dietën tuaj, mund të dëshironi të merrni në konsideratë marrjen e një multivitaminë me minerale.

Por shanset janë, ju mund të merrni atë që ju nevojitet nga dieta juaj. Nëse doni të kontrolloni nëse jeni në rrugën e duhur, pyesni mjekun ose një dietolog.