Receta me borronicë, kos, arra dhe kanellë, energji për ditën tuaj!

Nëse jeni të lodhur dhe e ndjeni veten pa fuqi, konsumimi i mëngjesit është një ndër faktorët kryesorë të gjendjes tuaj. Marrja e kalorive që në mengjes ju ndihmon ju të jeni më energjikë,  dhe të keni një shëndet sa më vital.

Receta e mëposhtme do tju ndihmojë të jeni sa më energjikë gjatë ditës. Provojeni.

Tasi me jogurt boronicë.
Kosi grek është i mbushur me proteina. Kjo është një cilësi e mirë në mëngjes, sepse mund të ndihmojë në frenimin e urisë gjatë gjithë mëngjesit. Dhe kjo do t’ju bëjë më pak të ngjarë të vizitoni makinën shitëse në punë apo frekuentimin e kafeneve.

Lëndët ushqyese të quajtura polifenole në boronica mund të ndihmojnë në zgjerimin e enëve të gjakut, gjë që është e mirë për presionin e gjakut. Garnizoni me arra për yndyrnat omega-3 të shëndetshme për  zemrën dhe qarkullimin e gjakut.

Përbërësit:

  • 3/4 gotë kos me yndyrë të ulët.
  • 1/2 filxhan boronica.
  • 1/2 lugë ekstrakt vanilje.
  • 2 lugë arra të copëtuar.
  • 1/2 lugë sheqeri.

Përgatitja:  3/4 e gotës  kos me yndyrë të ulët përzihen  me 1/2 filxhan boronica, 1/2 lugë ekstrakt vanilje dhe 1/4 lugë çaji kanellë. Vendosini në tasin e servirjes dhe në krye me 1/3 filxhan kokërr sheqeri të ulët dhe 2 lugë arra të copëtuar. Një servirje.